پرده هوا شرکت مهرآوران 021-22319093 info[at]air-curtain.ir

سوالات متداول

air-curtain-work

پرده هوا چیست؟

به طور خلاصه، کارکرد اصلی پرده هوا  در ایجاد پرده ای نامرئی از هوای فشرده در بالای دربها  و بخصوص ورودی ساختمانها، مجتمع ها، تاسیسات، کارخانجات، سردخانه ها ، بیمارستانها و … می باشد تا ضمن ممانعت از ورود حشرات و گرد وغبار ، عاملی در جهت جلوگیری از به هدر رفتن انرﮊی ( به صورت حرارت یا برودت ) گردد.

پرده هوا برای چه مکان هایی استفاده می شود و لازم است؟

نقش اصلی پرده هوا جلوگیری از تبادل حرارت می باشد و جلوگیری از ورود هوای سرد یا گرم، جلوگیری از ورود حشرات و گرد و غبار و همچنین جلوگیری از آلودگی و بوهای نامطبوع به محیط داخلی را می توان از دیگر مزایای این دستگاه نام برد که معمولا این موارد برای درب ورودی ساختمان ها، بیمارستان ها، رستوران ها، آزمایشگاه ها، پاساژها و کارخانجات اهمیت بسیار بالایی دارد و پرده هوا برای چنین مکان هایی از طرف کارشناسان توصیه میشود.

تا چه میزان پرده هوا نقش موثری دارد؟

پرده هوا به صورت کلی، با توجه به ارتفاع نصب دستگاه تا سطح زمین و همچنین اختلاف دما و فشار هوای بین دو محیط، بین ۷۰ تا ۹۵ درصد نقش بسزایی در جلوگیری از تبادل حرارت و ورود آلاینده ها و… دارد.

چند نوع پرده هوا وجود دارد؟

عمدتا پرده هوا در ۲ مدل اصلی اداری – تجاری و صنعتی تولید و عرضه میگردد:
مدلهای اداری – تجاری دارای مزیت هایی همچون ظاهر زیبا، اشغال فضای کمتر(در مقایسه با  دستگاه های صنعتی)، صدای کم و مصرف برق پایین میباشند و همچنین قابلیت تجهیز به کویل آب گرم و هیتر برقی در فصول سرد سال را دارا میباشند.
مدلهای صنعتی دستگاه پرده هوا نیز با توجه به ارتفاع و عرض درب و همین طور نوع کاربرد آن در مدلهای مختلف با فشار باد و حجم هوای متناسب، طراحی، تولید و عرضه میگردد که این نوع دستگاه ها نسبت به دستگاه های اداری و تجاری، قدرت پرتاب حجم هوای بیشتری را دارند.

نصب پرده هوا به چه صورت است؟

پرده هوا در نوع اداری و تجاری معمولا دارای یک سینی فلزی در پشت دستگاه می باشد که با جدا سازی آن از دستگاه می توان آن را به دیوار یا سطح فلزی متصل کرد و سپس دستگاه را بر روی آن قرار داد و قبل از نصب سینی باید به تراز بودن سینی و همچنین مرکزیت قرارگیری سینی با درب توجه نمود و دستگاه باید به یک سطح بسیار محکم و بدون لغزش متصل شود و در محیط بالای دستگاه از سطح پرده هوا، باید حداقل ۲۰ سانتیمتر فضای آزاد (بدون وجود موانع) وجود داشته باشد تا جریان هوا از بالای دستگاه به راحتی انجام شود.

پرده هوا در نوع صنعتی به دلیل سنگین و حجیم بودن آن معمولا به کلاف فلزی و جوشکاری نیاز دارد که بر اساس محل نصب و محیط بالای درب، مراحل لازم برای نصب دستگاه انجام می شود.
اگر مدل کویل دار خریداری شود، باید سمت راست یا چپ دستگاه (از هر دو طرف دستگاه امکان اتصال لوله وجود دارد) لوله های ¾ اینچی آب گرم یا سرد (با توجه به شرایط اقلیمی) قرار گیرد.

چه موقع پرده هوا باید روشن باشد؟

بهترین زمان برای کارکرد پرده هوا زمانی است که درب ورودی باز باشد.
می توان پرده هوا را به میکروسوئیچ مجهز نمود تا با باز شدن درب دستگاه به صورت اتوماتیک شروع به کارکردن نماید و همچنین در صورتی که از درب های اتوماتیک استفاده شده است می توان پرده هوا را به چشمی  درب اتوماتیک متصل کرد تا همزمان با باز شدن درب اتوماتیک پرده هوا روشن و شروع به کارکردن نماید.
نکته ای که باید دقت شود: اگر تردد از درب مورد نظر زیاد است بهتر است دستگاه به صورت مداوم کار کند که با تردد بالا، دستگاه پی در پی خاموش و روشن نشود و روشن بودن دستگاه در زمان پر تردد بهتر از خاموش روشن شدن پی در پی دستگاه است.

پرده هوا در چه محیطی باید نصب شود؟

نصب پرده هوا معمولا در محیط داخلی (به صورت کلی در محیطی که رطوبت، گرد و غبار، و بارندگی کم است و وجود ندارد) انجام می شود تا در بهترین شرایط دستگاه فعالیت کرده و همچنین به این شکل دستگاه در فواصل زمانی کمتری نیاز به سرویس خواهد داشت.

چگونه از ورود حشرات با وجود پرده هوا تا حد بالایی می توان جلوگیری کرد؟

برای جلوگیری ۱۰۰ درصد از ورود حشراتی مانند مگس یا سوسک (که با روشن بودن پرده هوا با راه رفتن بر روی سطح زمین وارد محیط داخلی می شوند) پیشنهاد می شود در مکان هایی مانند کارخانجات یا مکان های آزمایشگاهی، در زیر محل نصب پرده هوا که فشار باد به زمین برخورد می کند، یک حوضچه آب یا کلر ایجاد شود تا این نوع حشرات امکان ورود به محیط داخلی را نداشته باشند و این کار مکمل خوبی برای پرده هوا جهت جلوگیری از ورود این نوع حشرات به محیط داخلی خواهد بود.
چگونه از تبادل انرژی با وجود پرده هوا در مکان هایی که ارتفاع بیش از ۲ متر دارند می توان جلوگیری کرد؟
برای جلوگیری از تبادل انرژی در مکان هایی که ارتباع درب بیش از ۲ متر است پیشنهاد می شود از پرده های pvc برای این مورد استفاده شود تا انتقال انرژی بین دو محیط به حداقل ممکن برسد و از باد های بسیار شدید جلوگیری شود.

چه زمان دستگاه پرده هوا نیاز به سرویس دارد؟

معمولا بعد از یکسال از کارکرد دستگاه، باید پروانه های دستگاه تمیز شده و دستگاه مجدد رگلاژ شود به دلیل اینکه وجود گردو غبار در بین پروانه های دستگاه باعث نامتوازن شدن دستگاه و عدم کارکرد صحیح آن خواهد شد.